Дослідження зміни опору фоторезистора.Обладнання та матеріали:

Компоненти Амперії
Джерело струму
З’єднувальні
провідники
Фоторезистор
Мультиметри
(2шт.)
Додаткове обладнання
Ліхтарик

Лампа розжарення
Сенсор освітлення

Переконуємося, що:

1
- Фоторезистор - фотоелектричний напівпровідниковий приймач світлового випромінювання, принцип дії якого ґрунтується на ефекті фотопровідності - явищі зменшення опору напівпровідника у разі збудження носіїв заряду світлом.

Хід досліду:

1
1.  Дослід варто проводити у кімнаті з невисоким рівнем освітлення. Беремо необхідне для проведення досліду обладнання.
2
2.  Приєднаємо фоторезистор до мультиметра у режимі омметра. Блок живлення з’єднаємо із лампою розжарення. Цю лампу будемо використовувати у якості джерела світла для фоторезистора. До другого мультиметра приєднаємо сенсор світла.
3
3.  Увімкнемо мультиметри. Один мультиметр, що приєднаний до сенсора, натисканням на кнопку налаштування переведемо у режим вимірювання освітленості, зафіксуємо значення освітленості приміщення. Другий мультиметр покаже опір фоторезистора за цього рівня освітлення.
4
4.  Долонею накриємо фоторезистор та сенсор щоб зафіксувати опір фоторезистора за мінімальних значень освітлення. Звертаємо увагу на покази мультиметрів.
5
5.  Вмикаємо блок живлення. Встановлюємо на ньому постійний струм з вихідною напругою 2,5 В. Звертаємо увагу, що лампа розжарення світиться з низькою інтенсивністю.
6
6.  Розташуємо максимально близько до лампи фоторезистор та сенсор освітлення. Тепер фіксуємо рівень освітлення фоторезистора та його опір. Звертаємо увагу, що за цих умов опір фоторезистора є нижчим ніж лише за кімнатного рівня освітлення.
7
7.  Поступово збільшуємо вихідну напругу на джерелі живлення до 5 В. Разом з цим фіксуємо збільшення рівня освітлення лампою розжарення фоторезистора за допомогою сенсора, а також зменшення його опору.
8
8.  Для суттєвого збільшення рівня освітлення фоторезистора засвітимо на нього потужним ліхтариком. Звернемо увагу, що за такого високого рівня освітлення (визначеного сенсором) опір фоторезистора є суттєво нижчим.
9
8.  На основі отриманих даних будуємо графік залежності опору фоторезистора від рівня його освітлення:

Висновок:

1
Таким чином, під час проведення досліду ми вивчили залежність опору фоторезистора від рівня його освітлення, також на основі отриманих даних ми побудували графік цієї залежності, який має виражений нелінійний вигляд.