Принцип дії трансформатораОбладнання та матеріали:

Компоненти Амперії
Джерело струму
З’єднувальні
провідники
Світлодіод
Трансформатор
(2 шт, з осердям та без)
Додаткове обладнання
Сталевий цвяхПереконуємося, що:

1
- Найпростіший трансформатор складається з двох котушок (обмоток) з таким розташуванням, що одна перебуває у магнітному полі іншої. На першу обмотку подається вхідна напруга від джерела живлення. Ця обмотка називається первинною. Створене нею змінний магнітний потік, завдяки електромагнітній індукції, призводить до появи ЕРС в другій обмотці, яку називають вторинною.
2
- Ефективність трансформатора залежить від того, наскільки добре поширюється магнітний потік. Для покращення поширення цього потоку використовуються осердя із заліза, фериту та інших спеціальних матеріалів.

Хід досліду:

1
1.  Беремо необхідне для проведення досліду обладнання.
2
2.  Складаємо електричне коло за схемою:
1

       Джерело живлення приєднуємо до обмотки з меншою кількістю витків.

2
3.  Вмикаємо джерело живлення, встановлюємо на ньому змінний струм з вихідною напругою 3 В та частотою 5 кГц.
3
4.  Звертаємо увагу, що світлодіод яскраво світиться.
4
5.  Замінюємо у колі трансформатор з осердям на трансформатор без осердя. Звертаємо увагу, що світлодіод також світиться, але його яскравість є суттєво нижчою.
5
6.  Помістимо всередину трансформатора без осердя сталевий цвях. Звертаємо увагу, що у цьому випадку яскравість світлодіода дещо збільшується.

Висновок:

1
Таким чином, під час виконання досліду ми познайомились з новим приладом, а саме трансформатором, який працює на основі явища електромагнітної індукції та ефективність якого залежить від наявності у середині його обмоток феритового осердя.