Речовини-електроліти та речовини-неелектролітиОбладнання та матеріали:

Компоненти Амперії
Джерело струму
З’єднувальні
провідники
Електрохімічна комірка
Мультиметр
Мідні електроди
(2 шт.)
Лампа розжарення
Вимикач
Додаткове обладнання
Чиста вода
Цукор (30 грамів)
Харчова сода (30 грамів)
Мідний купорос (30 грамів)

Переконуємося, що:

1
- Речовини-не електроліти у розчині не проводять електричний струм.
2
- Речовини-електроліти у розчині проводять електричний струм.
3
- В залежності від електропровідності розчинів електролітів, їх поділяють на сильні та слабкі.

Хід досліду:

1
1.  Беремо необхідне для проведення досліду обладнання.
2
2.  У електрохімічну комірку наливаємо чисту воду. Складаємо електричне коло за схемою:
1
3.  Розмикаємо вимикачем коло, вмикаємо джерело живлення, встановлюємо на ньому постійний струм з вихідною напругою 5 В. Замикаємо коло. Звертаємо увагу, що у колі немає струму, оскільки лампа розжарення не світиться. Це вказує на те, що чиста вода є неелектролітом.
2
4.  Розмикаємо коло, розчиняємо у воді у електрохімічній комірці цукор. Поміщаємо у розчин електроди та знову замикаємо коло. Переконуємося, що лампа розжарення знову не світиться. Це вказує на те, що у колі немає струму, а отже цукор також є неелектролітом.
3
5.  Розмикаємо коло, розчиняємо у чистій воді у електрохімічній комірці соду. Знову поміщаємо у розчин електроди та вимикачем замикаємо коло. Переконуємося, що на цей раз лампа розжарення світиться, але інтенсивність її світіння є низькою. Отже сода є електролітом, але досить слабким.
4
6.  Знову розмикаємо коло та у чистій воді у електрохімічній комірці розчиняємо мідний купорос. Поміщаємо у розчин електроди та замикаємо коло. Переконуємося, що на цей раз лампа розжарення яскраво світиться, а це вказує на те, що купрум сульфат є сильним електролітом.

Висновок:

1
Таким чином, під час виконання досліду ми з’ясували, що існують речовини-електроліти, які проводять струм у водному розчині, та речовини-неелектроліти, які його не проводять. Серед досліджених речовин чиста вода є неелектролітом, як і цукор, а харчова сода та мідний купорос є електролітами, причому мідний купорос є значно сильнішим електролітом, ніж сода.