Проста демонстрація впливу на силу струму у колі напруги та опоруОбладнання та матеріали:

Компоненти Амперії
Лампа розжарення (2 шт.)
Джерело струму
З’єднувальні
провідники
Вимикач
Резистор
(на 10 Ом)

Переконуємося, що:

1
- Силу струму у колі візуально можна виявити за інтенсивністю світіння лампи розжарення.
2
- Сила струму у колі залежить від опору цього кола та прикладеної до нього напруги.
3
- Опір електричного кола залежить від опору елементів цього кола та характеру їхнього підключення (крім випадків рівнозначного підключення елементів).

Хід досліду:

1
1. Беремо необхідне для проведення досліду обладнання.
2
2. Складаємо електричне коло за схемою:
1
3.  Розмикаємо вимикачем коло, вмикаємо джерело живлення, встановлюємо на ньому постійний струм з вихідною напругою 1 В. Звертаємо увагу, що у колі немає струму, оскільки лампа розжарення не світиться.
2
4.  Замикаємо вимикач. Переконуємося, що тепер у коли є слабкий електричний струм, оскільки лампа світиться дуже слабко. Числові виміри сили струму у колі можна побачити на джерелі живлення.
3
5.  Поступово збільшуємо на джерелі живлення вихідну напругу до 5 В. Звертаємо увагу, що сила струму у колі також поступово зростає як і інтенсивність світіння лампи.
4
6.  Розмикаємо коло і збільшуємо кількість провідників між вимикачем і лампою розжарювання до 4-5, знову замикаємо коло та переконуємося, що сила струму у колі майже не змінилась, як і інтенсивність світіння лампи, оскільки опір кількох провідників є занадто незначним щоб суттєво вплинути на силу струму.
5
7.  Розмикаємо коло та модифікуємо його за схемою:
1
8.  Знову замикаємо коло. Переконуємося, що на цей раз опір кола суттєво збільшився, у результаті цього сила струму, як і інтенсивність світіння лампи, зменшились.
2
9.  Знову розмикаємо коло та модифікуємо його за схемою:
1
10.  Замикаємо коло, звертаємо увагу, що сила струму у колі суттєво зросла, а інтенсивність світіння лампи повернулась до початкового рівня.
2
11.  Знову розмикаємо коло та змінюємо характер підключень елементів:
1
12.  Замикаємо коло та переконуємося, що це ніяк не вплинуло на результат досліду.
2
13.  Знову розмикаємо коло та змінюємо характер підключень елементів:
1
14.  Замикаємо коло та переконуємося, що це також ніяк не вплинуло на результат досліду.

Висновок:

1
Таким чином, під час виконання досліду ми переконались, що сила струму у колі залежить від прикладеної напруги та опору цього кола, який, у свою чергу, залежить від опору елементів кола та характеру їхнього підключення.