Потенціометр.Обладнання та матеріали:

Компоненти Амперії
Джерело струму
(2 шт.)
З’єднувальні
провідники
Мультиметри
(2 шт.)
Лампа розжарення
Реостат

Переконуємося, що:

1
- Потенціометр - змінний резистор із трьома виводами, один із яких рухомий і використовується як дільник напруги. Електричний струм проходить між кінцевими контактами, а потрібна споживачеві напруга знімається з повзунка, положення якого можна механічно змінювати.

Хід досліду:

1
1.  Беремо необхідне для проведення досліду обладнання.
2
2.  Складаємо електричне коло за схемою:
1
3.  Встановлюємо повзунок потенціометра у середнє положення, вмикаємо джерело живлення, встановлюємо на ньому постійний струм з вихідною напругою 5 В. Вмикаємо мультиметри.
2
4.  Звертаємо увагу, що у цьому положенні повзунка потенціометра у колі є незначний струм з напругою на лампі розжарювання близько 0,5 В. Цього струму є недостатньо для того, щоб лампа почала світити.
3
5.  Тепер переведемо повзунок потенціометра у крайнє положення найбільшого опору. Звертаємо увагу, що сила струму, як і напруга на контактах лампи ще зменшились і лампа, як і раніше, не світиться.
4
6. Нарешті переведемо повзунок потенціометра у крайнє положення найменшого опору. Звертаємо увагу, як поступово у колі збільшується струм і у крайньому положенні повзунка сила струму у колі досягає майже половини ампера, а напруга на контактах лампи розжарювання сягає понад 4 В. Цього струму і напруги є цілком достатньо для того, щоб лампа почала яскраво світити.

Висновок:

1
Таким чином, під час виконання досліду, ми познайомились з принципами роботи та використання потенціометру - змінного резистора із трьома виводами, один із яких рухомий і використовується як дільник напруги.