Явище самоіндукціїОбладнання та матеріали:

Компоненти Амперії
Джерело струму
Трансформатор
З’єднувальні провідники
Світлодіод
Котушка індуктивності (10 мГн)

Переконуємося, що:

1
- Електромагнітна індукція - виникнення індукційного струму у замкненому провіднику, який перебуває у змінному магнітному полі або рухається у постійному магнітному полі.
2
- На провідник буде діяти будь-яке магнітне поле, зокрема - створене струмом у цьому провіднику. Зміна сили струму у провіднику спричиняє зміну його магнітного поля та створює ЕРС в цьому самому провіднику (явище самоіндукції).

Хід досліду:

1
1.  Беремо необхідне для проведення досліду обладнання.
2
2.  Складемо електричне коло за схемою:
1
3.  Знімемо один з провідників з клеми джерела живлення, тим самим тимчасово розірвемо коло. Увімкнемо блок живлення та встановимо на ньому постійний струм з вихідною напругою 5 В.
2
4.  Замкнемо коло та звертаємо увагу, що світлодіод не світиться.
3
5.  Швидко розмикаємо коло. Звертаємо увагу, що світлодіод у момент розмикання яскраво спалахує, оскільки у цей момент у котушці індукується струм.
4
6.  Швидко замкнемо коло та спостерігаємо за поведінкою світлодіода. Звертаємо увагу, що він також спалахує у момент замикання кола.
5
7.  Замінимо у нашому колі котушку на трансформатор з осердям. Повторимо кроки 5-6 та спостерігаємо за поведінкою світлодіода, який спалахує у моменти швидкого замикання та розмикання кола, коли у трансформаторі також індукується струм.

Висновок:

1
Таким чином, під час виконання досліду ми пересвідчились у існуванні явища самоіндукції, яке полягає у тому, що зміна сили струму у провіднику спричиняє зміну його магнітного поля та створює ЕРС в цьому самому провіднику.