Дослідження сили магнітного поля, що генерується на котушціОбладнання та матеріали:

Компоненти Амперії
Джерело струму
З’єднувальні
провідники
Магнітна стрілка (компас)
Контейнер з магнітними ошурками
Котушка
(200 витків мідного дроту)
Додаткове обладнання
Дві котушки, одна містить 50 витків мідного провідника, а інша - 100.

Перевіряємо:

1
- Навколо будь-якого провідника, у якому є електричний струм, формується магнітне поле. Магнітне поле кількох провідників додається (векторно), тому магнітне поле навколо довгого провідника намотаного на котушку, є потужнішим, ніж те, що формується навколо прямого провідника. Також сила магнітного поля котушки напряму залежить від кількості витків провідника.
2
- Магнітне поле котушки можна виявити за допомогою магнітної стрілки або магнітних ошурок.

Хід досліду:

1
1.  Беремо необхідне для проведення досліду обладнання.
2
2.  Вмикаємо блок живлення, виставляємо на ньому постійний струм з вихідною напругою 5 В.
3
3.  Розміщуємо на столі компас. Переконуємося, що поряд немає постійних магнітів або увімкнених електричних приладів. Звертаємо увагу, що стрілка вказує на північний полюс Землі.
4
4.  Беремо котушку, що містить 50 витків мідного провідника. Обережно розміщуємо над рамкою котушки компас. Переконуємося, що стрілка зберігає нормальне положення та розташована паралельно дотичній лінії до котушки.
5
5.  Приєднуємо котушку до джерела живлення. Звертаємо увагу, що стрілка компаса відхиляється від свого нормального положення і розміщується перпендикулярно до дотичної лінії. Це вказує на те, що навколо котушки утворилось магнітне поле.
6
6.  Тимчасово розмикаємо коло та помістимо котушку під контейнер з ошурками щоб візуалізувати силові лінії навколо неї. Знову замкнемо коло. Звертаємо увагу на час, який знадобиться ошуркам для того щоб прийти у рух, а також на максимальну відстань, на якій ошурки прийшли у рух та розташувались паралельно силовим лініям магнітного поля котушки.
7
7.  Повторюємо кроки 4-6, але з котушкою, яка містить 100 витків мідного провідника.
8
8.  Знову повторюємо кроки 4-6, але з останньою котушкою, яка містить 200 витків.
9
9.  Звертаємо увагу, що найпотужніше магнітне поле утворюється навколо дротяної рамки з найбільшою кількістю витків мідного провідника. Це виявляється як у досліді з магнітною стрілкою, так і особливо у досліді з контейнером з магнітними ошурками.

Висновок:

1
Таким чином, під час виконання досліду ми змогли переконатись, що навколо котушки з провідником формується магнітне поле, сила якого залежить від кількості витків провідника.