Постійні магніти, магнітні матеріали та магнітна стрілка

Відео експерименту:


Обладнання та матеріали:

Компоненти Амперії
Штабовий магніт
Додаткове обладнання
Магнітна стрілка
(компас)
Підковоподібний магніт
Штатив
Скріпки
Залізний цвях або стержень
Cірники або дерев’яні палички
Нитка

Перевіряємо твердження:

1
Постійні магніти мають два полюси на яких їхні магнітні властивості виражені найсильніше.
2
Два однойменні полюси різних магнітів відштовхуються, а різнойменні - притягуються.
3
Предмети виготовлені з магнітних матеріалів (наприклад заліза чи сталі) взаємодіють з магнітами притягуючись до їхніх полюсів, вони також здатні намагнічуватись перетворюючись при цьому на тимчасові магніти.
4
Предмети виготовлені з магнітних матеріалів (наприклад заліза чи сталі) взаємодіють з магнітами притягуючись до їхніх полюсів, вони також здатні намагнічуватись перетворюючись при цьому на тимчасові магніти.

Хід досліду:

1
Беремо необхідне для проведення досліду обладнання.
2
Підносимо один полюс штабового магніту до скріпок. Переконуємося, що скріпки активно реагують на магніт та примагнічуються до нього, тобто сталь належить до групи магнітних матеріалів.
3
Підносимо один полюс магніту до сірників або дерев’яних паличок. Переконуємося, що дерев’яні палички ніяк не реагують на магніт, тобто дерево належить до групи немагнітних матеріалів.
4
Підносимо до однієї скріпки штабовий магніт його центральною частиною рівновіддаленою від обох полюсів. Переконуємося, що скріпка ніяк не реагує на магніт оскільки у центральній частині його магнітні властивості виражені найслабше.
5
Підносимо до скріпок залізний не намагнічений предмет, наприклад цвях, та переконуємося, що він не взаємодіє із скріпками.
6
Розміщуємо на столі магнітну стрілку подалі від усіх магнітів та потужних електричних приладів, переконуємося, що його стрілка вказує у сторону північного полюсу Землі. Тепер підносимо до нього штабовий магніт спершу одним полюсом, потім іншим. Переконуємося, що стрілка компаса до одного полюсу притягується і вказує прямо на нього, а від другого - відштовхується і вказує у протилежну сторону.
7
Повторюємо попередній крок з постійними магнітами іншої форми та переконуємося, що всі вони мають два різнойменні полюси.
8
Підносимо до компаса не намагнічений залізний цвях або стержень, переконуємося, що стрілка компаса на нього не реагує.
9
Проводимо кілька разів залізний предмет (цвях) вздовж постійного магніту завжди в одному напрямку - від північного до південного полюсу, або навпаки, при цьому зберігаючи орієнтацію самого предмета. Тепер підносимо цей намагнічений предмет одним з полюсів до компаса та переконуємося, що магнітна стрілка буде реагувати на нього як на слабкий магніт. Якщо тепер піднести намагнічений предмет до скріпок - вони також будуть до нього примагнічуватись.
10
Підвішуємо штабовий магніт на штативі таким чином, щоб його полюси дивились у різні сторони. Тепер до північного полюсу підвішеного магніту підносимо північний полюс другого магніту. Переконуємося, що магніти відштовхуються. Повторимо дослід з південними полюсами.
11
Тепер до північного полюсу підвішеного магніту підносимо південний полюс другого магніту. Переконуємося, що магніти притягуються. Повторимо дослід з іншою парою полюсів.