Простий детектор освітленняОбладнання та матеріали:

Компоненти Амперії
Джерело струму (2 шт)
З’єднувальні
провідники
Додаткове обладнання
Резистор на 2,2 кОм

Лампочка
Транзистор (npn-типу)
Фоторезистор
Випрямний діод

Переконуємося, що:

1
- Транзистори є основними елементами сучасної електроніки, їх, зазвичай, застосовують в підсилювачах і логічних електронних схемах, а також у інших схемах, у яких потрібно малими вхідними напругою чи струмом керувати суттєво більшими вихідними напругою та струмом.
2
- Фоторезистор - фотоелектричний напівпровідниковий приймач світлового випромінювання, який працює завдяки ефекту фотопровідності - явищі зменшення опору напівпровідника у разі збудження носіїв заряду світлом.
3
- Електромагнітне реле - це тип магнітного перемикача, який використовує електромагніт для створення магнітного поля, яке у свою чергу використовується для замикання та розмикання електричного кола, або для перемикання між двома колами.
4
- Поєднання фоторезистора, реле та транзистора в одній схемі дозволяє скласти детектор освітлення, який у відповідь на зміну освітлення приміщення здатний вмикати чи вимикати потужне джерело світла.

Хід досліду:

1
1.  Беремо необхідне для проведення досліду обладнання.
2
2.  Складаємо електричне коло за схемою:
1
3.  Вмикаємо блоки живлення та встановлюємо на них постійний струм з вихідною напругою 5 В. Якщо приміщення достатньо освітлено, реле одразу розімкне коло з лампою і тим самим її вимкне. Якщо тепер затінити фоторезистор, наприклад закрити його рукою, його опір збільшиться, що призведе до вимикання реле, яке, у свою чергу, замкне коло з лампою.

Висновок:

1
Таким чином, під час виконання досліду ми склали простий детектор освітлення, який здатний вмикати джерело світла, якщо приміщення недостатньо освітлене та навпаки вимикати лампу, якщо приміщення освітлене достатньо.